Oscars 2018: Final Winner Predictions

Best Picture

“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Will Win: “The Shape of Water”
Could Win:“Get Out” or “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” or “Dunkirk” or “Lady Bird”
Should Win: “Lady Bird”

Commentary: The tightest Best Picture race I have ever witnessed. In past, whenever there has been tight race, it’s usually between two films: like ‘Revenant vs Spotlight’ or ‘Birdman vs Boyhood’. But this year, five films have a realistic shot at winning. The only reason ‘The Shape of Water’ is ahead of others is because it has the widest support from technical branches of the Academy. But then, it may not have as much support from the actors, the largest branch of the Academy. And then there is the preferential ballot that favors universally liked films over divisive ones. That tilts the balance in favor of films like “Dunkirk” “Lady Bird” and “Get Out”.

Best Director

Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

Will Win: Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Could Win: Christopher Nolan, “Dunkirk”
Should Win: Christopher Nolan, “Dunkirk”

Best Actor

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Will Win: Gary Oldman, “Darkest Hour”
Could Win: Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Should Win: Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Best Actress

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Will Win: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Could Win: Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Should Win: Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Will Win: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Could Win: Willem Dafoe, “The Florida Project”
Should Win: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Supporting Actress

Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Will Win: Allison Janney, “I, Tonya”
Could Win: Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Should Win: Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Original Screenplay

“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Will Win: “Get Out,” Jordan Peele
Could Win: “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
Should Win: “Lady Bird,” Greta Gerwig

Best Adapted Screenplay

“Call Me by Your Name,” James Ivory
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Will Win: “Call Me by Your Name,” James Ivory
Could Win: “Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees
Should Win: “Call Me by Your Name,” James Ivory

Best Cinematography

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Will Win: “Blade Runner 2049,” Roger Deakins
Could Win: “The Shape of Water,” Dan Laustsen
Should Win: “Dunkirk,” Hoyte van Hoytema

Best Editing

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“Dunkirk,” Lee Smith
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Will Win: “Dunkirk,” Lee Smith
Could Win: “Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
Should Win: “Dunkirk,” Lee Smith

Best Costume Design

“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Victoria and Abdul”

Will Win: “Phantom Thread”
Could Win: “The Shape of Water”
Should Win: “Phantom Thread”

Best Makeup and Hairstyling

“Darkest Hour”
“Victoria and Abdul”
“Wonder”

Will Win: “Darkest Hour”
Should Win: “Darkest Hour”

Best Production Design

“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049″
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”

Will Win: “The Shape of Water”
Could Win: “Blade Runner 2049″
Should Win: “Blade Runner 2049″

Best Original Score

“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Will Win: “The Shape of Water,” Alexandre Desplat
Could Win: “Dunkirk,” Hans Zimmer
Should Win: “Dunkirk,” Hans Zimmer

Best Original Song

“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Will Win: “Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
Could Win: “This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul
Should Win: “Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens

Best Sound Editing

“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Will Win: “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
Could Win: “Baby Driver,” Julian Slater
Should Win: “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King

Best Sound Mixing

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Will Win: “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
Could Win: “Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
Should Win: “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo

Best Visual Effects

“Blade Runner 2049”
“Guardians of the Galaxy Vol. 2″
“Kong: Skull Island”
“Star Wars: The Last Jedi”
“War for the Planet of the Apes”

Will Win: “Blade Runner 2049”
Could Win: “War for the Planet of the Apes”
Should Win: “Blade Runner 2049”

Best Animated Feature

“The Boss Baby”
“The Breadwinner”
“Coco”
“Ferdinand”
“Loving Vincent”

Will Win: “Coco”
Could Win: “The Breadwinner”
Should Win: “The Breadwinner”

Best Foreign Film

“A Fantastic Woman” (Chile)
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)
“The Square” (Sweden)

Will Win: “A Fantastic Woman” (Chile)
Could Win: “The Insult” (Lebanon)
Should Win: “A Fantastic Woman” (Chile)

Best Documentary Feature

“Abacus: Small Enough to Jail”
“Faces Places”
“Icarus”
“Last Men in Aleppo”
“Strong Island”

Will Win: “Icarus”
Could Win: “Faces Places”
Should Win: “Faces Places”

Best Documentary Short Subject

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Best Animated Short Subject

Dear Basketball

Best Live Action Short Subject

DeKalb Elementary

Read More: Best Movies of 2017

Add comment